ریخته گری دقیق

فرایند ریخته گری دقیق  با استفاده از موم فدا شونده فرآیند دقیقی برای ساخت قطعات فلزی پیچیده از هر نوع آلیاژی میباشد. این روش در جنگ جهانی دوم پس از درخواست های نظامیان جهت کاهش مدت ماشینکاری مورد توجه قرار گرفت. ریخته گری دقیق روشی کارآمد ، قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای کاهش نیاز ماشینکاری و افزایش سرعت تولید قطعات پیچیده و با آلیاژهای خاص که با روش های سنتی قابل تولید نبوده یا نیاز ماشین کاری زیادی داشتند بوده،این روش پس از جنگ جهانی گسترش بسیاری در کاربردهای تجاری و صنعتی مختلف یافت .

ریخته گری دقیق(Investment Casting) كه اصطلاحاً به آن روش موم فدا شونده یا Lost-Wax  یز گفته میشود، مزایای بسیاری نیز دارد.

مزایای ریخته گری دقیق

  • امكان طراحی و ریخته گری قطعات پیچیده صنعتی كه در روش های دیگر فرم دهی فلزات، ممکن نمی باشد. در گالری محصولات نمونه هایی از چنین قطعاتی قابل مشاهده می باشد.
  • كیفیت سطح بسیار خوب قطعه به گونه ای که كیفیت سطح بسیار بهتری از روش تولید در ماسه و فورج به دست می آید.
  • حداقل رسیدن نیاز سطوح به ماشینکاری  که منجر به صرفه جویی در قیمت قطعه نهایی می گردد.
  • كیفیت ریخته گری  بالا و به حداقل رسیدن امكان ایجاد مك و ترك های سطحی
  • دقت ابعادی بسیار بالا طبق استانداردهای DIN 7168G .
  • تولید انواع آلیاژ های فولادی و غیر فولادی

با توجه به موارد بالا در بسیاری موارد ، قیمت قطعات نهایی تولیدی به روش ریخته گری دقیق نسبت به روش های دیگر ریخته گری مقرون به صرفه تر می باشد. آبکانه تاكنون صدها قطعه بدون نیاز به ماشینكاری یا با حداقل نیاز به ماشینكاری را برای سفارش دهندگان صنایع مختلف تولید و از این طریق صرفه جویی عظیمی را برای ایشان ایجاد نموده است. پروسه اجرایی تولید یک قطعه را در  اینجا (صفحه فرایند تولید) ببینید

برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.